محیط زیست


این که محل زندگی ما انسانها روی کره زمین است نیاز به توضیح و اثبات ندارد .
انسان ها چند هزار سال است که روی این کره خاکی زندگی میکنند و از نعمت ها و امکانات بی نظیر آن استفاده میکنند.
موضوعی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در چند دهه اخیر هر روز بیشتر درباره اش می شنویم و میخوانیم و حتی بخشی از پای ثابت خبر ، خبرگزاری های دنیا شده است؛ حفاظت از محیط زیست است .
تقریبا میتوان گفت از 6 یا 7  دهه پیش تا کنون انسان بیشتر از چند هزار سال زندگی بر روی کره زمین به آن زیان وارد کرده است و در اصل محیط زندگی و زیست خود را در حال خراب کردن و ضرر زدن به آن است .
این متن مقدمه ای جهت پرداختن به مقوله سیانت از محیط زندگی و پیرامون ما است که اصطلاحاً آن را حفاظت از محیط زیست می نامیم.
در این متن سایداما می خواهیم به حفاظت  محیط زیست در سفر به طبیعت بپردازیم.
همه ما می دانیم که سفر بخشی دلپذیر از زندگی است ، که نمی توان اهمیت آن را در زندگی نادیده گرفت.
ما به دلایلی مختلف در طول زندگی سفر می کنیم . امروز در سایداما می خواهیم به سفر های خارج از شهر و سفر های طبیعت گردی بپردازیم.
جهت محافظت از محیط زیست می توانیم چند مورد بسیار ساده را در سفر های طبیعت گردی انجام داده، تا نه تنها به طبیعت آسیب نرسانیم ؛ بلکه باعث تقویت و تداوم طراوت آن منطقه که به آنجا سفر می کنیم، شویم.

لطفا شما عزیزان هم در پایان و پس از خواندن این متن با نظرات و پیشنهادات خود به اهداف حفاظت از محیط زیست سایداما کمک کنید.

در ادامه راهکارهایی برای جایگزین کردن متریال های تجدید پذیر بجای استفاده ار متریال هایی مانند پلاستیکی ارائه می‌دهیم که در همه همایش های علمی و مقاله های مربوط به محیط زیست بصورت گسترده و کامل مورد توجه قرار داده شده است . ولی تا به حال در مورد موضوع مهمی که کسب وکارهای مرتبط با تولید پلاستیک و موادی که چند صد سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند و به چرخه اکوسیستم سالم و سبز برگردند توضیح داده نشده و راهکاری هم ارائه نشده است.

صنعت تولید پلاستیک ، یک صنعت چند صد میلیارد دلاری است و نباید آن را نادیده گرفت .
افراد زیادی در دنیا در این صنعت فعالیت می‌کنند.
از شرکت های بسیار بزرگ تولیدی ، شرکت های خرید وفروش ، صنعت حمل و نقل و... تا افرادی که در یک کارگاه کوچک که پلاستیک هایی تولید می‌کنند که در مغازه های کوچک کالاهای خود را در آن پلاستیک ها می‌گذارند و به دست من و شما می‌دهند.

پیشنهاد ما این است که بصورت آهسته و کم کم این میزان سرمایه مالی و سرمایه های انسانی ( HR ) به صنعت های جایگزین منقل شوند.
بطور مثال کارخانه ای که انواع کیسه های پلاستیکی تولید می‌کنند، از متریال هایی اولیه ای استفاده کنند که قابل تجزیه سریع در طبیعت است. ( که در حال حاضر این متریال های در مارکت وجود دارد .

یا کیسه های نخی و پنبه ای استفاده کنند . البته همه ما می‌دانیم که این نوع متریال ها چند برابر گران تر از پلاستیک هستند ولی نباید فراموش کنیم که هیچ چیز گران تر و با ارزش تر از سلامتی انسان و موجودات دیگر نیست .

در ضمن ما توانایی تولید انواع کیسه های نخی ، پنبه ای ، کتان و... متریال هایی که به اکوسیستم کره زمین صدمه نمی‌زند،  را داریم.
برای مذاکره و سفارش تولید انواع این نوع کیسه ها و بسته بندی ها توسط 29reza@gmail.com  در ارتباط باشید


پیشنهاد های سایداما :

1 ) به همراه داشتن کیسه های نخی که از مواد طبیعی مانند پنبه و کتان و ... ساخته شده اند استفاده کنیم و کالاهایی که خرید کرده ایم را بجای کیسه های پلاستیکی در هما کیسه های نخی و چند بار مصرف قرار دهیم.
استفاده از کیسه های نخی برای خرید ، کمک بسیار زیادی را به طبیعت می کنیم .
زیرا کیسه های پلاستیکی چند صد سال طول می کشد که در طبیعت بطور کامل تجزیه شده و به چرخه طبیعی اکوسیستم باز گردد.

2 ) اگر کیسه های پلاستیکی از خرید های قبلی داریم ، می توانیم از همان کیسه های پلاستیکی قبلی استفاده کنیم تا تعداد کیسه های پلاستیکی در طبیعت کمتر شود.

3 ) اگر کیسه های پلاستیکی و یا هر نوع زباله ای داشتیم پس از ترک محل اقامت در طبیعت آن زباله ها را کاملا جمع کرده و زباله ها  را در طبیعت رها نکنیم و حتما زباله ها را به چرخه بازیافت زباله برسانیم.

4 ) یکی از مهمترین کارهایی که باید در پیک نیک های طبیعت گردی انجام دهیم ؛ تفکیک زباله هاست . یعنی زباله های خشک را از زباله های تر ، در 2 کیسه جداگانه جمع آوری کنیم.

5 ) بهتر است برای سفر در طبیعت بسیار متنوع ایران از غذاهای محلی استفاده کنیم.
زیرا هم با غذاهای محلی و ذائقه های جدید آشنا می شویم و هم کوله بار سفر خود را سبک تر و کم حجم تر کرده ایم . که برای جابجایی و حمل بسیار آسان تر است.
یکی از نکات مهمی که نتیجه استفاده از غذاهای محلی است ، این است که به اقتصاد محلی آنجا کمک می کنیم که در نهایت باعث رونق صنعت گردشگری ایران می شود.

6 ) تا جایی که امکان دارد از شستشوی وسایل خود با مواد شیمیایی در طبیعت پرهیز کنیم . زیرا مواد شوینده و پاک کننده اثر مخربی در طبیعت بجا می گذارد

7 ) زباله های طبیعی خود را مانند پوست تخمه و آجیل و یا باقیمانده هندوانه و خربزه و ... و یا تفاله های چای و قهوه را ، به دلیل اینکه در طبیعت تجزیه می شوند ، یک گودال کوچک حفر کنیم و سپس پسماند و زباله هایی که در طبیعت تجزیه می شوند را درون آن چاله قرار داده

چاله قرار داده و روی آن را کامل با خاک بپوشانیم .
این کار باعث می شود که ظاهر طبیعت زشت نشود و هم باعث میشود که این مواد به کود تبدیل شده و خاک آنجا را غنی تر کند.
مزیت دیگری که این کار دارد این است که زباله های زیادی را همراه خود حمل نمی کنیم .
سایداما بسیار خوشحال می شود که تجربه شما را از نحوه بهتر استفاده کردن از طبیعت را با ما به اشتراک بگذارید.
به امید روزی که طبیعت کاملا سالم و با طراوت داشته باشیم ‌و برای نسل های آینده هم آن را حفظ کنیم.
با سپاس فراوان

سایداما اعتماد ما

# سایداما#بیاموزیم
#سایداما.ir
#saydama.ir


موردی برای نمایش وجود ندارد.
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.