سبک زندگی سالم

افراد زیادی را امروزه می‌بینیم که به عبارت سبک زندگی می‌پردازند. و درباره آن مقاله ها ، راهکارها ، طرح ها و... ارائه می‌دهند. 

سبک زندگی این روزها یکی از اصطلاحات پرکاربرد  پزشکان، روان شناسان، و مربی ها و سخنرانان انگیزشی برای موفقيت و رسیدن به اهداف و پیروزی بلند مدت در زندگی فردی و کسب جایگاه برتر اجتماعی  است.
هر چه تکنولوژی پیشرفته تر میشود ، انواع  سبک زندگی بصورت روشهای تخصصی تر  و با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته تر مورد بررسی و پژوهش قرار می‌گیرد. 

 درصد زیادی از پزشکان منشاء بیشتر بیماری ها را با نوع سبک زندگی ناسالم مرتبط میدانند.
  مربی ها و اساتیدی که در زمینه موفقیت و انگیزه دادن به دیگران برای داشتن یک زندگی رویایی فعالیت میکنند،  بر تغییر سبک زندگی تاکید می‌کنند و  باز نگری در جهت تغییر در سبک زندگی را یک اصل بسیار مهم برای تطبیق پذیری بیشتر با محیط پیرامون یک فرد می‌دانند. زیرا اگر سبک زندگی در حال حاضر فرد نتیجه خوبی می داشت ، نیازی به مطرح کردن نیاز خود برای داشتن  راه و روش و سبک دیگری از زندگی نبود که نتیجه و خروجی آن داشتن سبک زندگی سالم باشد.

البته این روزها کلمه سبک زندگی را در بیشتر محافل و مراکز علمی که در زمینه علم جامعه شناسی و علم روانشناسی پژوهش و کاوش می کنند ، مرکز توجه است.امروزه حتّی گفت وگو و ردپای درباره سبک زندگی را در جمع های دوستانه و یا در جمع دانشجویی و یا فامیلی ، میتوان دید. حتی اگر بطور مستقیم به آن اشاره نشود. بطور مثال گفت و گو میان دوستان درباره روش های نوین در کسب وکار و افزایش درآمد ؛ بخشی از سبک زندگی سالم است که در ادامه به آن می‌پردازیم. 

در این مقاله ما به سبک زندگی و انواع آن بصورت فهرست های اصلی و کلی اشاره می‌کنیم و بطور خلاصه توضیح می‌دهیم.
و مثل همیشه بسیار خرسند می‌شویم که نظرات و پیشنهاد های خود را درباره سبک زندگی ، با ما در میان بگذارید.

سبک زندگی چیست ؟

اصطلاح سبک زندگی اولین بار توسط دانشمند روانشناس اتریشی آلفرد آدلر در مقاله ها یش بکار برده شد.

دانشمند آلفرد آدلر معتقد است ؛ سبک زندگی یک انسان تا سن پنج سالگی در ذهن شکل می گیرد و نقش می بندد. انسان تصویری از خود و محیط پیرامون ایده آل در ذهن ایجاد کرده و بیشتر موارد با استفاده از روش سعی و خطا ( آزمایش ) یک یا چند شیوه را برای تصمیم گیری طراحی کرده و در نهایت بر اساس تجربه ها و دانشی که در مراحل مختلف زندگی دریافت می کند ، سبکی از  زندگی را که تقریبا منحصر به خود فرد است می‌سازد و با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار می‌کند. 

 این روند همیشه به سمت تکامل پیش می رود و فارغ از مثبت یا منفی بودن نتایج آن از دیدگاه دیگران است.

 میزان سبک زندگی سالم با میزان کیفیت همه ابعاد هویت و موجودیت هر فردی مرتبط است.


با توجه به تعاریف مختلف از سبک زندگی ؛ بطور خلاصه :
سبک زندگی راه ها و روش های گوناگون زندگی فردی و اجتماعی و مشخص کردن روش طراحی یک نقشه راه ( پلن ) برای زندگی افراد است.
 که می تواند بر ۲ عامل چرایی و چگونگی رفتار یا نحوه تعامل زندگی یک فرد در مواجهه با جهان پیرامونی اش تأثیرگذار باشد. و مجموعه ای از نگرش ها، گفتارها ، عادت های رفتاری، شخصیت ، جایگاه اجتماعی ، تعهدات و احساسات هر فردی است.

سبک زندگی بر  همه چیز تاثیر گذار است و بالعکس. یعنی همانطور که سبک زندگی بر موارد مختلفی مانند : تفکر و نگرش به موارد مختلف ، گفتار و رفتار ما ، تعیین ارزش‌ها، نوع سلیقه ، نوع تغذیه ، نوع شغل، طرز لباس پوشیدن و مد ، انتخاب وسایل زندگی ، انتخاب دوست ، انتخاب محل زندگی ، انتخاب شغل ،انتخاب شریک زندگی ، تصمیم گیری برای تشکیل خانواده و بچه دار شدن و خیلی موارد دیگر که مربوط به چگونه زیستن انسان هست را در بر می گیرد و اجزای جدایی ناپذیر و  میزان اهمیت چگونه بودن یا نبودن ( شکسپیر ) هر فردی را بیان می‌کند  ؛ همانگونه هم همه این موارد میتواند در ساختن سبک زندگی افراد نقش مهمی را ایفا کنند و تأثیرگذار باشند.


انواع استراتژی ها ، تاکتیک ها ، تکنیکها و روش‌های زندگی در محیط تخصصی شغلی یا نقش همه اینها در زندگی  سبک روزانه هم مانند حلقه های یک زنجیر که همگی به هم پیوسته است و همه این زنجیرها جزوی از یک رشته زنجیره به هم تنیده بزرگتر ، همان سبک زندگی است. یعنی روتین کارهایی که در روز انجام می دهید از جمله عادت های رفتاری مانند زمان خوابیدن ، با کمک قرص های خواب به تخت خواب رفتن یا بصورت طبیعی و هماهنگ با ساعت بیولوژیک به خواب رفتن و زمان از خواب بیدار شدن، ورزش صبحگاهی ،  نوع خرید های روزانه ، نوع رژیم غذایی ، خدماتی که استفاده می کنید، مدل آرایش موها و خیلی چیزهای دیگر نیز مربوط به سبک زندگی می باشد.

در نتیجه اگر هر یک از افکار ، گفتار و رفتار های ما یک حلقه از یک زنجیره باشند ؛ در صورتی که ما بتوانیم آن حلقه را به بهترین روش انجام دهیم یعنی یک حلقه طلایی ساخته ایم ، و اگر به ساختن حلقه های بعدی هم به همین روش ادامه دهیم ، در ادامه یک زنجیره ای درست کرده ایم که تمام حلقه هایش طلایی است و ما یک زنجیر از طلا داریم و این یعنی همان سبک زندگی سالم و طلایی . این زنجیر طلایی در جامعه دارای ارزش بالایی است و از همه مهمتر این است که از داشتن این زنجیره طلایی ( سبک زندگی سالم ) احساس خوشبختی ،سعادت و آرامش را داریم. 

تا به اینجا متوجه شدیم که سبک زندگی ما یک جلوه بیرونی هم دارد. یعنی در جامعه ما را می بینند.
 ( البته این مورد را نباید با قضاوت دیگران در مورد ما اشتباه بگیریم.
قضاوت دیگران در مورد ما موضوع دیگری است که در مقاله های دیگر در مورد  آن توضیح خواهیم داد)

سبک زندگی را تصور و باوری که شما از زندگی دارید تشکیل می دهد. شما می گویید من برای تربیت فرزندانم بسیار ارزش قائل هستم ، من به پدر و مادرم احترام می‌گذارم، من دروغ نمیگویم ، من قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت میکنم ، من متمدن هستم  و زباله را از پنجره خودرو بیرون نمی اندازم ، من قوانین آپارتمان نشینی را رعایت میکنم ، من در جامعه مزاحم کسی نیستم و ... این ها را به زبان می گویید اما بقیه باید آن را در زندگی بیرونی شما ببینند که خروجی رفتار شما به چه میزان با ادعاهاتیان مطابقت دارد؟

 روش و سبک زندگی هر یک از ما برای افراد دیگر قابل مشاهده و درک است. اگر کسی بگوید من عاشق محیط و زیست سالم هستم ، نمیتوان میزان عشق او را در مغزش مشاهده کرد و ترازویی وجود ندارد تا وزن این عشق مشخص شود. و این عشق به محیط زیست سالم را باید در رفتار آن فرد توسط دیگران مشاهده شود.

مشخصات سبک زندگی :

سبک زندگی ویترین زیبا نیست . سبک زندگی سالم یک باور وایمان قلبی و منطقی است .
سبک زندگی سالم ، پرنشاط و امید بخش است . همه برای خود فرد و هم برای افراد دیگر جامعه.
سبک زندگی سالم باعث می شود ؛ مشکل ها و سدهای زندگی را تبدیل به مسئله کنیم و سپس برای مسئله ها راه حل پیدا کنیم.

در اوایل مقاله اشاره شد که هر فردی سبک زندگی منحصر به فرد خودش را دارد . البته منظور این نیست که افراد جامعه را به 2 گروه تقسیم کرد . به نحوی که یک گروه از افراد سبک زندگی سالم دارند و یک گروه دیگر سبک زندگی سالم ندارند .
بلکه به نوعی میتوان گفت که به تعداد همه افراد روی کره زمین سبک زندگی سالم ولی منحصر به فرد وجود دارد.
 نیوتون قانون نسبیّت را اثبات کرد. پس می توانیم سبک زندگی سالم هر فرد را نسبت به فرد یا افراد دیگر جامعه ، نسبتاً بهتر یا نسبتاً بدتر ارزیابی کرد.

سبک زندگی در افراد بالغ یک روش زندگی تقریباً ثابت است و اصول آن در ذهن و شخصیت فرد تغییر پذیر نیست . به اندازه ای که می‌شود رفتار افراد را با درصد بالایی درست پیش بینی کرد.
مثلاً : اگر فردی در هر خانه ای که زندگی می کند از آن راضی نیست حتی اگر به تعداد 10 خانه هم نقل مکان کند ، باز هم توانایی دارد که چند ایراد از دهمین خانه هم بگیرد.
اعمال و رفتارهایی اینگونه نشان دهنده سبک زندگی ناسالم است .
و این رفتارها نشان دهنده این هستند که این گروه از افراد نمیدانند چه چیزی را می‌پسندند و به دنبال چه هدف یا اهدافی در زندگی خود هستند.
تنها چیزی که می دانند این است که ؛ می دانند چه چیزی را نمی خواهند ، ولی نمی‌دانند چه چیزی را می خواهند.
اصطلاحاً تکلیف شان با خودتان معلوم نیست . و همیشه به دنبال گم شده ای میگردند که مشخصه هایی از آن چیزی که می خواهند ندارند.

نتیجه گیری :

چیزی که تقریباً همه انسانها برای بدست آوردن آن تلاش میکنند ؛ خوشبختی ، احساس خوب و آرامش است . و این اهداف خوب فقط با رعایت و انجام کارهایی است که در ساختن یک سبک زندگی سالم نقش دارد.
عوامل و فاکتورهایی که در کسب سبک زنگی سالم مهم هستند بطور خلاصه و فهرست وار ( تیتریک ) عبارتند از :

• پذیرش تغییر منطقی
• پایه ریزی برای طراحی ، اجرا و کنترل برنامه و نقشه راه سبک زندگی سالم منحصر به فرد برای خودمان
• تغییر معیارهای انتخاب هدف
• هدف گذاری های منطقی و دست یافتنی بر اساس پتانسیل های موجود
• طراحی ، تدوین و برنامه ریزی صحیح و اصولی برای رسیدن به اهداف پله ای و در نهایت رسیدن به اهداف اصلی ( سبک زندگی سالم )
•  برای رسیدن به اهدافی که طراحی شده ؛ تمرکز و دوری کردن از انجام کارهای حاشیه ای که انرژی و زمان را هدر می دهند و رست آوردی ندارند
• کنترل و پایش بر نحوه اجرای برنامه های طراحی شده
•  دوری از استرس و فشارهای روانی توسط مدیتیشن و استراحت طبیعی و ارگانیک ( بدون استفاده از داروهای شیمیایی )
• ورزش و افزایش جریان خون برای سلامتی قلب و عروق و افزایش سطح اکسیژن خون
•  بهبود کیفیت خواب و تغذیه مناسب برای افزایش بهره وری فعالیت های مغز
•  به دنبال آرزوها و خواسته ها رفتن . در هیچ شرایطی دست از تلاش برای اجرای برنامه های طراحی شده که ما را قدم به قدم به اهدافمان می رساند
• نوشتن و گفتن جملات تاکیدی مثبت با استفاده از نوشته های دانشمندان ، اساتید
• استفاده رایگان از تجربه های افراد موفق
• پیشگیری از بیماری‌ها با استفاده از روش های بسیار ساده
• بالارفتن اطلاعات و استفاده زیاد از فضای مجازی که منبع بسیار خوب و قابل دسترسی برای افزایش آگاهی و دانش است  با ویژگی های خوب مانند سرعت زیاد و ارزان قیمت
• یادگیری زبان های دیگر مانند زبان انگليسی که زبان بین‌المللی است.
• اذیت نکردن ، مزاحم نشدن و آسیب نزدن به دیگران برای رسیدن به اهداف سبک زندگی سالم
• انتخاب هوشمند و منطقی علایق و ارزشها
• طراحی و انجام فعالیت های هوشمندانه برای کسب درآمد
•  تخصیص بخشی از درآمد مان برای آموزش و یادگیری دانش و علومی که به آن علاقه داریم و مطمئن هستیم که فراگیری این علوم به ما کمک می‌کند در یک رشته و در یک زمینه کاری و علمی متخصص شویم
• نوع و سطح فرهنگ خانواده بعلاوه میزان سواد خانواده
•   عضویت در گروه های اجتماعی ، علمی ،ورزشی ، دانشجویی ، انجمن ها و...
• سپری کردن اوقات فراغت سالم . مانند سینما ، تماشای فیلم های آموزنده
•  طبیعت گردی و مسافرت هایی که چند هدف را در راستای سبک زندگی سالم . لذت بردن از مسیر مسافرت ، سفر به مناطق تاریخی ،  سفر به سواحل دریا که هم آرامش بخش است و هم می‌توان ورزش کرد و با دوری از دغدغه‌های کلان شهر ها ریلکس شد و خواب با کیفیت را هم تجربه کرد
• افزایش توانایی برای برقراری ارتباط با دیگران
• شرکت در همایش ها و دوره های افزایش توانمدی در زمینه های مختلف تخصص کاری و زندگی فردی
• و...

برای هر یک از موارد بالا ، یک مقاله اختصاص داده ایم که هر 72 ساعت یکی از آنها را برای شما عزیزان در سایت قرار می‌دهیم.

شما می توانید با توجه به موارد بالا از زاویه های مختلف ، زندگی شخصی و اجتماعی خود را مورد توجه قرار دهید و بررسی کنید .
آیا از محل زندگی خود ، از رنگ و مدل لباسهای خود ، از رشته تحصیلی و میزان تحقیات خود ، از شغل خود ، از انتخاب دوستان خود ، از خودروی خود و ... رضایت دارید؟
آیا احساس شادی می کنید؟ میزان انگیزه و امید شما برای رسیدن به اهدافتان و رسیدن به آرزوهایتان چقدر است؟
اگر تعداد پاسخهای منفی شما زیاد باشد  ، حتما باید در معیارهای مهم سبک زندگی تان بازنگری کنید و به دنبال تغییر ، تدوین و طراحی منطقی و صحیح نقشه راه سبک زندگی سالم برای خود باشید.

.