بیاموزیم ( 2 )


در این متن سایداما می خواهیم به حفاظت  محیط زیست در سفر به طبیعت بپردازیم.
همه ما می دانیم که سفر بخشی دلپذیر از زندگی است ، که نمی توان اهمیت آن را در زندگی نادیده گرفت.
ما به دلایلی مختلف در طول زندگی سفر می کنیم . امروز در سایداما می خواهیم به سفر های خارج از شهر و سفر های طبیعت گردی بپردازیم.
جهت محافظت از محیط زیست می توانیم چند مورد بسیار ساده را در سفر های طبیعت گردی انجام داده، تا نه تنها به طبیعت آسیب نرسانیم ؛ بلکه باعث تقویت و تداوم طراوت آن منطقه که به آنجا سفر می کنیم، شویم.

لطفا شما عزیزان هم در پایان و پس از خواندن این متن با نظرات و پیشنهادات خود به اهداف حفاظت از محیط زیست سایداما کمک کنید.

پیشنهاد های سایداما :

1 ) به همراه داشتن کیسه های نخی که از مواد طبیعی مانند پنبه و کتان و ... ساخته شده اند استفاده کنیم و کالاهایی که خرید کرده ایم را بجای کیسه های پلاستیکی در هما کیسه های نخی و چند بار مصرف قرار دهیم.
استفاده از کیسه های نخی برای خرید ، کمک بسیار زیادی را به طبیعت می کنیم .
زیرا کیسه های پلاستیکی چند صد سال طول می کشد که در طبیعت بطور کامل تجزیه شده و به چرخه طبیعی اکوسیستم باز گردد.

2 ) اگر کیسه های پلاستیکی از خرید های قبلی داریم ، می توانیم از همان کیسه های پلاستیکی قبلی استفاده کنیم تا تعداد کیسه های پلاستیکی در طبیعت کمتر شود.

3 ) اگر کیسه های پلاستیکی و یا هر نوع زباله ای داشتیم پس از ترک محل اقامت در طبیعت آن زباله ها را کاملا جمع کرده و زباله ها  را در طبیعت رها نکنیم و حتما زباله ها را به چرخه بازیافت زباله برسانیم.

4 ) یکی از مهمترین کارهایی که باید در پیک نیک های طبیعت گردی انجام دهیم ؛ تفکیک زباله هاست . یعنی زباله های خشک را از زباله های تر ، در 2 کیسه جداگانه جمع آوری کنیم.

5 ) بهتر است برای سفر در طبیعت بسیار متنوع ایران از غذاهای محلی استفاده کنیم.
زیرا هم با غذاهای محلی و ذائقه های جدید آشنا می شویم و هم کوله بار سفر خود را سبک تر و کم حجم تر کرده ایم . که برای جابجایی و حمل بسیار آسان تر است.
یکی از نکات مهمی که نتیجه استفاده از غذاهای محلی است ، این است که به اقتصاد محلی آنجا کمک می کنیم که در نهایت باعث رونق صنعت گردشگری ایران می شود.

6 ) تا جایی که امکان دارد از شستشوی وسایل خود با مواد شیمیایی در طبیعت پرهیز کنیم . زیرا مواد شوینده و پاک کننده اثر مخربی در طبیعت بجا می گذارد

7 ) زباله های طبیعی خود را مانند پوست تخمه و آجیل و یا باقیمانده هندوانه و خربزه و ... و یا تفاله های چای و قهوه را ، به دلیل اینکه در طبیعت تجزیه می شوند ، یک گودال کوچک حفر کنیم و سپس پسماند و زباله هایی که در طبیعت تجزیه می شوند را درون آن چاله قرار داده

چاله قرار داده و روی آن را کامل با خاک بپوشانیم .
این کار باعث می شود که ظاهر طبیعت زشت نشود و هم باعث میشود که این مواد به کود تبدیل شده و خاک آنجا را غنی تر کند.
مزیت دیگری که این کار دارد این است که زباله های زیادی را همراه خود حمل نمی کنیم .
سایداما بسیار خوشحال می شود که تجربه شما را از نحوه بهتر استفاده کردن از طبیعت را با ما به اشتراک بگذارید.
به امید روزی که طبیعت کاملا سالم و با طراوت داشته باشیم ‌و برای نسل های آینده هم آن را حفظ کنیم.
با سپاس فراوان

سایداما اعتماد ما

# سایداما#بیاموزیم
#سایداما.ir
#saydama.ir